devamı

13 Temmuz 2015 |81 views Okunma | Teknoloji

TÜBİTAK ile Karayolları Yaygın Müdürlüğü zanaat birliğiyle geliştirilen “ılık değeri azaltan şey asfaltın” başlangıç denemesi, Ankara Basınç Birimi Otoyolunda yapıldı

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kimya Enstitüsü beraber Karayolları Umumi Müdürlüğü (KGM) Araştırma ve Ur Daire Başkanlığınca yürütülen, “Ilık Değeri Azaltan Şey Yol Kaplaması Katkıları Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi” projesi kapsamında üretilen “sıcak kaliteyi düşüren şey asfaltın” açış uygulaması yapıldı.

TÜBİTAK Bar Araştırmaları Programları dahilinde desteklenen, KGM’nin müşterisi olduğu, pes ve çevreci özellikleriyle öne giden projeyle, keza toprak kaynaklarının yaratıcı kullanılması hem de eldeki olan teknolojilere yenilik getirilmesi amaçlanıyor. Ilık asfaltın Türkiye’da uygulanmasıyla, yol kaplaması üretiminde kullanılan enerji yüzde 30 azalacak. Çıktı maliyetinden almanak cari fiyat 114 milyon lira örgüt edilecek. Şehir Içi verim sıcak döşeme karışımıyla çevreye verilen zararların azaltılması hedefleniyor.

15 Eylül 2015 ’hem de tamamlanacak olan proje konusunda 2 Eylül 2015’de TÜBİTAK’ayrıca yapılacak olan Çalıştay ’hem hem de direktifler verilecek.


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN'E TIKLAYIN !

YorumlarFacebook kullanmıyorsanız sitemiz üzerinden de haberlerimizi yorum yapabilirsiniz !