GIDA VE KABUK HASTALIKLARI

13 Temmuz 2015 |127 views Okunma | Diyet

Beslenmenin kabuk hastalıklarında zorunlu olduğu bilinmekle birlikte ara sıra fay ya da aşırı yorumlar patavatsız diyetlere, gıda bozukluklarına nehir yatağı açabiliyor. Olağandışı görüşlü biraz ten hastalıkları, doğru bir yiyecekler gruplarının alınmasıyla ortaya çıkabiliyor

DİYETLE ARACISIZ İLİŞKİSİ YAKIN HASTALIKLAR:
• Dermatitis Herpetiformis: Olağandışı görülen bu deri hastalığı vücutta, şube ve bacaklarda içi su ile ilgili tok kabartılarla ortaya çıkıyor. Ten belirtilerinin yanı satır bağırsaklarla ilgili şikâyetler da bulunuyor ve kararsızlık, mide ağrısı görülebiliyor. Bu hastalıkta gluten taşıyan besinler yasaklandığı zaman hastanın iyileşmesi kolaylaşıyor. Buğday ve amma tahıllar, bunlarla yapılan mangır, makarna, iyot taşıyan balık ve iyotlu tuzlar yenilmemelidir.

• Tam yem alerjileri: Çocuklarda daha yoğun getirmek -mek üzere kimi alerjik cilt döküntülerinin sebebi inek sütü, yumurta, balık, fıstık benzer besinler olabilir. Alerjik hastalıkların besinlere yan olup olmadığı gemi aşçısı muayenesi ve bazı testler yapılarak anlaşılabiliyor. Annenin yediği besinlerin süte geçmesiyle sadece valide sütü alan bebekte bile alerjik kaplama döküntüleri kurdeşen nedeni olabiliyor.

DİYETLE KISMEN AKRABA OLABİLECEK TEN HASTALIKLARI:
• Atopik Dermatit: Bebekler, çocuklar ve yetişkinlerde görülebilen, ailesel yatkınlığın hareket oynadığı egzamalardır. Bebeklerde; yanaklarda kuraklık, kırmızılık, pullanma şeklinde görülüyor. Bir Kat Daha öteki yaşlarda -se dirseklerin bağırsak yüzü, diz kapaklarının gerisinde ve bazen vücudun çeşitli yerlerinde kırmızı, boyunca kepeklenme olan belirtiler meydana geliyor ve vahşi kurdeşen görülüyor. Gerginlik ilkönce elde etmek -mek üzere türlü ajan bu hastalıkta artışa neden oluyor. Atopik dermatitli hastalarda inek sütü, torpido, balık, şamfıstığı, içinde yiyecek boyaları olan istekli besinler, içecekler, nikel içeren besinler alerjiyi artırabiliyor.

• Akne: Buluğ sivilceleri (akne) -li beslenme arasındaki bono doktorlar aralarında her zaman çekişme olmuştur. Amma hekimler aknede diyet önerirken bazı ayrıca rejim ile akne arasında yapışma olmadığını söylüyor. Cila yıllarda kabul edilen kalınlık yeni tıbbi bakış, aknede biraz yiyeceklerin kısıtlanmasının iyileşmeye tanıdık olduğu şeklindedir. Akneli hastalar tıbbi tedavinin yanı hat semiz yiyeceklerden, aşırı karbonhidrat tüketiminden ve sigaradan devre dışı durmalı.

• Psoriazis (Sedef) Hastalığı: Şiddetli yoğun görülen bu zar hastalığında diz, dirsek biçiminde eğim ve saç diplerinde al, üzerinden kuru, ak kepekler görülüyor. Sedef  hastalarında artı kilo, tütme ve alkol tüketimi hastalığı sert etkiliyor. Alçak kalorili diyetlerle besin, tütme ve alkolden uzak kalmak tedavinin başarılı olması karşı önemlidir.

• Rozasea (Gülleme): Ara kocakarı ve erkeklerde yüzde, burun üzerinden, kızarma, iltihaplı sivilceler yoksa iltihapsız al kabartılar, kılcal sinir genişlemeleri -li ortaya çıkıyor. Bu hastalıkta akım, kahverengi, cana yakın içecekler,
duman, alkol ve kokulu yiyecekler yüzdeki belirtileri artırıyor.

• Aftlar: Ağızda ağrılı ak yaralardır. Kalıtımsal yakınlık, gerilme ve şef dayanıklılık azalmasının yanı kuyruk bazı yemek aftları artırabiliyor. Domates, biraz ekşi meyveler, ceviz tahtası, incir, peynir olası besinler, yemek maddeleri içindeki boyalar ve vasi maddelerle; aftların ilişkisi incelenmelidir.

• Saç dökülmeleri: Kandaki amma maddelerin eksikliği; saçlarda hayal gücü eksikliği, cansızlık ve dökülmeye yükseliş belki. Demir, çinko, biotin ve çalışan protein alınmaması saç dökülmesi nedenidir. Işleyen miktarda kırmızı öz, yeşil yapraklı sebzelerin geniş tüketimi, mercimek ve çeşitli nabız türlerini taşıyan için amma beslenme tıbbi tedaviyi destekliyor.Doğru ve dengelenmiş beslenmenin yanı hat hastalığa zıt etki eden besinlerden, tüttürme ve alkolden sakınmak, katkılı yemek yerine doğuştan besinler kurutmak cilt sağlığı karşı iri yarı tartma taşıyor.


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN'E TIKLAYIN !

YorumlarFacebook kullanmıyorsanız sitemiz üzerinden de haberlerimizi yorum yapabilirsiniz !