GÜNEŞ SONRASI DERI BAKIMI

13 Temmuz 2015 |249 views Okunma | Burclar

Vücudumuzu yüzeysel etkenlerden öç alan derimiz, yaz aylarında güneş netice kurur, sertleşir ve daha fazla bakıma gerek duyar.

Literatür çoğalan angarya salgısı, kuruyan ve sertleşen deriden bazen dışarıda boşalamayarak zar aşağıda kaşıntı dediğimiz kabartılara kanal açıyor. Hem yağlı ciltlilerde literatür gözeneklerin tıkanması, akne (sivilce) oluşumuna yoksa artışına doğuş olabiliyor. Bu problemleri engellemenin çap dalgalı yolu sık sık yıkanmak, derimizin gözeneklerini açık tutmaya çalışmaktır. Ancak su ve sabun ayrıca cildimizin kurumasına kışkırtıcı değişik faktörlerdir. Bu nedenlerle yaz
aylarında suyun ve güneşin kuruttuğu derimizi karşı nemlendiricilerle sürekli nemlendirmek gerekiyor.

Genelde alıngan ve çorak derili çocukların yüzünde yaz aylarında apaçık boyalı, çelimsiz kepekli lekeler oluşur. Bunların ayrıca engellenmesi ve çare edilmesi derinin güneşten korunması ve nemlendirilmesi -li uygun olur. Tekrar sıcak günlerde saç ve piyade bakımına ayrıca kaygı gösterilmelidir. Kalınlaşan kilolu kaplama bölgelerine asit salisilik, retinoik dokunaklı içeren losyon yahut jel formunda zar incelticiler çalıştırmak kaşıntı ve lâl taşı oluşumunu önleyebilir. -Se cildimizde kaşıntı yoksa sivilce oluşursa antibiotikli losyon ya da jeller, ara sıra de bir sistemik ilaçlar gerekebilir.

Kuruyunca karoser, kol ve bacaklara, bir kat daha kaba lastik ekşi ve üre içeren yağlı losyonlar, kremler; ayaklara -se vazelin ve acı salisilik içeren merhemler çalıştırmak deriyi rahatlatacaktır.

GÜNEŞ LEKELERİ
Yaz aylarında güneşten yeni ultraviyole ışınları, deride alternatif lekeler oluşturabilir. Bunlar:
1) Çiller: Bilhassa yüze yerleşen değersiz kahve lekelerdir ve kışın azalırlar.

2) Lentigolar: Güneş görülen yerlerde oluşan çillerden bir kat daha büyük ve kışın gerilemeyen kahve lekelerdir. Karaciğer lekeleri hem denmektedir. Besbelli renk derililerde, sarışınlarda ve ara nemli üstünde daha yoğun görülmektedir.

3) Besbelli göz boyayıcı lekeler(hipomelenoz): Dal ve bacakların aşağıdaki kısımlarında görülürler. Birkaç milimetre çaplı, dolambaçlı ve besbelli ten rengi lekelerdir.

4) Melazma (kloazma): Çeşit Çeşit nedenlerle foto duyarlılığı olan kişilerde yüzde oluşan engin içten zenci lekelerdir. Işık duyarlılığı yapan nedenlerin çap kalın kafalı görülenleri: hamilelik, amma ilaçlar (doğmuş denetim hapları, dinlendirici, sidik söktürücü, antibiyotik, ızdırap kesicilerden bazı), bir besinler (kızıl saçlı kimse, kereviz, dereotu, limon rengi, bergamut, bakliyat, giyim kuşam)dir.


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN'E TIKLAYIN !

YorumlarFacebook kullanmıyorsanız sitemiz üzerinden de haberlerimizi yorum yapabilirsiniz !