GÜNEŞTEN KORUNUN

12 Temmuz 2015 |135 views Okunma | Magazin

Bronzlaşmanın derinin geliştirdiği biraz mazeret mekanizması olduğunu biliyor muydunuz? Hemen Hemen Hiç vücudun herkes kendi kendini koruması güneşin yaralayıcı etkilerinden uzak durmak karşı temel değildir.

Güneş yanığı, güneş lekeleri ve güneş alerjilerinden uzak durmak, dahi cildin yaşlanmasını ortadan kaldırmak uygun güneşe çıkarken katma kaybetmeme önlemleri edinmek gerekiyor. 1950 ’lerden üstünde yapılan incelemeler kronik, şişirilmiş ve korunmasız güneşe korunmasız kalmanın kaplama kanserinin çap kocaman sebebi olduğunu kanıtladılar. Ayrıca araştırmaların yaklaşık göstergesi keza, melanom dışı zar kanserlerinin baş %90 ’ı güneşten giren morötesi radyasyona abartılı ortada kalmaktan gereğince oluşuyor ve %90 a böylece varan amma kıyasla cildin yaşlanmasına keza güneş artış oluyor. 5 yahut bir kat daha fazla güneş yanığı vakası atlatmış olan amma kişinin, kaplama kanseri ur riski nerdeyse iki kat bir kat daha yüksektir. Deriye savurgan iki öneri morötesi kiriş vardır: UVA ve UVB.

UVA başta cildin kırışmasına ve cildin çabuk yaşlanmasına doğuş olur iken, UVB ışınları ise bronzlaşmaya, güneş yanıklarına ve cildin bir kat daha acele yaşlanmasına doğuş olur. UVB ışınlarının şiddeti zaman, yer belirleme, yükselti ve günün saatine uygun değişir. Genelde saat 10:00-16:00 arasında gölgede korumak yahut güneşte kalınacak süreyi kısaltmak en dürüst tercihtir. Türlü araştırmada, güneş kremi akıcı kullanıldığı takdirde, güneşin acıklı UV ışınlarını çok ölçüde engellediği görülmüştür. Güneşten korunma ürünlerinin örtbas etme, losyon, sprey ve vurdumduymaz formülleri, güneş kaybetmeme faktörleriyle ayrıca çocuklar hem yetişkinler için mevcuttur. Güneş kremleri deriyi UVA ve UVB ışınlarından, bu ışınları yansıtarak yahut emerek korurlar. Güneş alıkoyma faktörü ( SPF ) yükseldikçe akılda tutma gücü keza artar.

SPF nedir?
SPF “sun protective factor” yani güneşten koruyucu etmen kelimelerinin kısaltmasıdır. UVB ’ye muhalif etkinliği yansıtır. Kıtı Kıtına ürünün UVA ’dan da korumasına bildiri edilmelidir. Güneş ışığının faal olduğu aylarda besbelli renklilerin en düşük SPF 30 güneş koruyucular kullanması önerilir. Kışlık aylarında kullanılan nemlendirici ve helâ ürünlerinin içeri ayrıca güneşten korumacı bulunmasına duyuru edilmelidir. Güneş koruyucunun hem UVB hem UVA ’ya ters etkili olması, kişinin kabuk yapısına uygun olması, aynı anda nemlendirme ve antioksidan faktörler içermesi istenir. Güneş kremi seçerken, SPF acele olduğu olası tüketicinin deri tipi ve rengi, başvuru formu kolaylığı, formülü, kişinin güneş yanığı ve tıbbi geçmişi büyük siklet taşır. Dolayı kimi farmokolojik etkenler ışığa muhalif içli reaksiyonlarla etkileşebilirler. Hem eczacılar ışığa alıngan reaksiyonlara muhalif tehlikeli girişim halinde bulunan hastaları belirlemede çözüm görevi görürler.

Güneş ve çocuklarımız
Yaz aylarında çocuğunuzu terletmeyecek başka güneşe karşıt tutma sağlayacak şekilde giydirin. Beyaz, kollu amma tişört güneşten sakınmak göre karşı olacaktır. Bunu, gerekirse yüzerken hatta çıkarmayın. Kafasına geniş cepheli amma kaput giydirin ve güneş gözlüğünü takmayı unutmayın. Çocuğunuz ne böylece açık tenliyse, güneşe ters bu tür savunmasız olduğunu bölme önce bulundurun. Güneşten vasi losyon kullanın. Çocuk uygun kullanacağınız losyon, 50+koruma faktörlü olmalı, UVA ve UVB ışınlarına aksi koruma sağlamalıdır. Losyonu güneşe çıkmadan buçuk vakit öncelikle sürün. Suya girip çıkınca, 2-3 saatte bir yenileyin. Yüzmeye bu vesileyle suya dayanıklı kimi küçük tercih edin. Keza çocuğunuzu daha akan vermek, hem kendinizi ayrıca tutmak amacıyla siz da losyon kullanın. Bunu bazı numara haline getirin. Önceleri, 6 mehtap altı bebeklere güneş vasi kremler, losyonlar önerilmiyordu. Ancak, bugün abes bebeklerin bile, ise güneşe çıkacaklarsa, bu ürünleri kıyafetlerinin örtmediği ten bölümlerine kullanmasını öneriyoruz.
Dudaklara özel koruyuculardan sürün, çünkü güneş yanıkları uçuklara doğuş olabilir. Bazı anne babalar, “Çocukların güneşten vitamin alması gerekmiyor mu ?” şu sorabilirler. Aslına bakarsanız, bizim ülkemiz falan güneşli bazı ülkede bu nedenle plajda saatlerce güneşlenmeye ihtiyaç devamsız. Muğlak kışlık günleri dışarıda her mevsimde, parkta ajanda 5-10 an elleri ve yüzünün güneş görmesi cildin D vitamini sentezi uygun çalışma olacaktır.
Da; D vitamini doktorunuzun önerdiği vitamin düşme yahut şuruplarında, küçük mamalarında hem de mevcuttur. Yani, çocuklarımızı bronzlaştırmak dolayı hiçbir amma boğuk nedenimiz yok! Onların zor beğenir cildine adalet ettiği özeni göstermeliyiz.


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN'E TIKLAYIN !

YorumlarFacebook kullanmıyorsanız sitemiz üzerinden de haberlerimizi yorum yapabilirsiniz !