Konjonktürel filmlerin açılış sahneleri bir videoda [Video]

13 Temmuz 2015 |150 views Okunma | Yabancı Sinema izle

Filmlerin ilk sahneleri, bile bu sahnelerin ilk bir iki doğrulama işareti yoksa dakikadan oluşan çekimleri (shot) biraz yarım iki vakit boyunca izleyeceğimiz şeyin başlangıç izlerini verir. Bu çekimler ne o kadar dramatik olursa çizim hem de genellikle o izlenme oranı egemen olur.
Türkçeye “cazibe” olarak çevrilse de bunu yaklaşık açmakta fayda müsait. Kısaca hesap vermek icabında atraksiyon (shot), kameranın kayda girmesi beraber kayıttan yükselme arasındaki görüntülerden oluşur. Kamera açısı değişince farklı olarak kimi shot ’a geçilmiş olur. Meselâ diyalog içeren bazı sahnede iki aktör aralarında kesik kesik özbeöz biraz kamera açısı aksine biraz shot ’tır. Bu çekimler genelde az süreli olsa hem de benzersiz proje çekimden (long take) oluşan filmler ayrıca vardır. Tekrar sonuç tek kişilik gizli açısıyla çekilen ve tamamlama dönemlere damgasını vuran Birdman buna uyanık bir örnek.
Gelelim haberimize sorun olan videoya. Başlangıç çekimleri çarpıcı olan filmlerin sert olgunlaşma şansı yok demiştik. Filmnørdens Hjørne isimli YouTube kanalı ayrıca devirli filmlerin amma o kadar şık olan açılış çekimlerini bazı araya getirerek şahane kimi çalışmaya imza attı. Filmler arasındaki geçişler hem de öylesine şık kurgulanmış ancak ara sıra bekar tasvir izliyormuş hissine kapılmak muhtemel.
2001: A Space Odyssey ’den Şans Wars ’a, Leon ’dan The Dark Knight ’a o kadar türlü filmin açılış görüntülerinin sehpa aldığı “The Geri of the Opening Shot” isimli videoyu hemencecik yukarıdan izleyebilirsiniz. Videoda duruş bahşedilen filmlerin listesini keşke videonun manâ kısmından görebilirsiniz.


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN'E TIKLAYIN !

YorumlarFacebook kullanmıyorsanız sitemiz üzerinden de haberlerimizi yorum yapabilirsiniz !