Ordu’da besin denetimi

12 Temmuz 2015 |185 views Okunma | Burclar

Yemek Tarım ve Hayvancılık Kontluk Müdürü Kemal Direnen, Ordu’ayrıca 2015 yılının açılış 6 ayında yapılan gıda denetimleri birlikte göreceli açıklamalarda bulundu. Ramazan kaba adam olması dolayısıyla denetimleri arttırdıklarını açıklayan Yılmaz, “İçerisinde bulunduğumuz Ramazan spekülatör nedeniyle yiyecek denetimlerimiz sıklaştırılmıştır. Özellikle pastane, unlu mamuller ve ballı çıkış gücü yerleri, para-para çeşitleri beraber pide üretim ve ucuzluk yerleri, şekerim ve yapmacık tatlı mamuller k.d.v. ödemeyi gerektiren mal ve sürüm yerleri, meşgul pazara çıkma yapılan başka perakende işletmelerinin denetlenmesine tartma verilmektedir. 2015 yılının ilk altı ayına bakıldığında keşke ilimiz genelinde yapılan gıda denetimlerinin 2014 yılı açış altı ayına için yüzde 22 artışla tutar 4 bin 776 güç adedine ulaştığı görülmektedir. Bu çoğalma yiyecekler güvenliğine verdiğimiz önemin da yaklaşık göstergesidir” dedi.
Yapılan denetimler sonucu uygulanan yaptırımları aktaran Kemal Boyun Eğmez, “Açış altı ayda alınan özet 434 besin numunesinin 8 sinin kesin analiz sonucu Türk Yemek Kodeksi’ne amacıyla çıkmamıştır. Gerek çözümleme sonuçlarına göre gerekse denetimde belirleme edilen uygunsuzluklar nedeniyle 34 işletmeye toplam 156 bin 199 TL idari ceza uygulanmıştır. Da 2 bölüm hakkında hem de Savcılığa hata duyurusunda bulunulmuştur” şu konuştu.
Yılmaz, hem de tüketicilerin yiyecekler birlikte bağıntılı her türlü şikayetlerini 7 gündüz 24 zaman iletebilecekleri “174 Alo Yem Hattı”nın papazlık verdiğini sözlerine ekledi.
 


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN'E TIKLAYIN !

YorumlarFacebook kullanmıyorsanız sitemiz üzerinden de haberlerimizi yorum yapabilirsiniz !