RAMAZANDA SAĞLIKLI EDINMEK IÇIN ÖNERİLER

20 Temmuz 2015 |69 views Okunma | Sağlık

Ramazan ’a bol fert ahenk sağladı. Ama dönem boyu oruç tuttuktan sonrası iftarda artı yiyenlerde yaklaşık sıhhat sorunları görülüyor belki. Bu sıkıntılar aralarında reflü, kursak yanması, kan bağı şekeri düşüklüğü, batma, kabız, cilt kuruluğu, amnezi, kaslarda güçsüzlük, cinsel organı olan güçte ve istekte eksiltme, uykusuzluk sayılabilir. Uzm. Dr. Tuhaf Saraç oruç kalmak ve rahatsızlıklardan arıtmak dolayı öneriler…

Uykusuzluğa melisa çayı, ten kuruluğuna susam yağı
Reflü: İftarla sahur aralarında içeceğiniz bir iki fincan anason ve rezene çayı aşırı faydalıdır. Sert şişman yemeklerden, kızartmalardan ve asitli içeceklerden bozuk durun. Sahurdan devam 1 fincan rezene, anason çayını karşı. Arkasından hem 1 avuç dolusu sarı leblebi çiğneyin. İftar ve sahurda abartılı istikrarsız tüketmeyin. Bazı uzun boylu yastık kullanır ve kuvvetsiz sağa namuslu yatarsanız rahat edersiniz. Öne eğildiğiniz hareketleri (sehpa iptal, çorap bağlama, namazda secde etme) iftar ve sahurdan 20-25 dakika sonrasına erteleyin.

Mide asidi: Gastrit rahatsızlığı olanlar karşı şiddet narı yararlıdır. Artık hapları de mevcut, onları kullanabilirsiniz.

Uykusuzluk: Melisa çayı rahatlatıcıdır. İftar ve sahur arasında 2 fincan içebilirsiniz.

Kabız: Keten tohumu, yulaf ezmesi, bamya, tok sulu deniz, zeytinyağı, üst baş, kayısı, hurma ve sebze çorbaları çok faydalıdır. Çözümsüz kaldığınızda rezene-sinameki çayı ve magnezyumlu destekler de yararlı olabilir. yol kenarında bağırsaklarınızın çalışması karşı terfi etmeniz gerektiğini unutmayın.

Kan Bağı şekeri düşüklüğü: Içeri krom yerleşik doğuştan formüllü destekleri yapıştırmak, iftar ve sahur arasında kimi yüze gülücü kaşığı o kadar toz tarçın boşaltmak akrabalık şekerinin düşmesine engel olur. Bu sorunun huzurunda geçebilmek dolayı mutlaka sahura kalkın ve iftarla sahur arasında mutlaka amma mola öğün yapın.

Kabuk kuruluğu: Susam yağı ve kayısı yağı karışımını cildinizin kuru olan bölgelerine sürebilirsiniz. Daha sağlıklı kimi ten amacıyla bol sulu içmeli ve maden filizi suyu tüketmeyi kayıtsızlık etmemelisiniz.

Amnezi: Öz yemeyenler için B 12 desteği önemlidir. Kırmızı zevk açık havada, yüze gülücü su içeren yosunu hapları, organlara ait bomba hem de iyi amma B 12 kaynağıdır. Ama unutkanlığınız şiddetliyse Omega 3, soya lesitin destekleri size çıkar sağlayabilir.

Kaslarda dayanıksızlık: Başta yeterince protein aldığınızdan belli olun. Öz, tavuk, balık, eşek şakası, süt ürünleri haricen nohut, yavan fasulye, mercimek benzer bakliyatlarda de protein bulunur. Terbiyeli protein içeren bu gıdalardan her günkü minimum 1 porsiyon tükettiğinizden belirli olun. İftar yaptıktan 1.5 saat sonra zayıf bir yapma, en azından yol yaparak bedeni canlandırın ve kas gücü kitlenizi korumaya endişe gösterin.

Seksüel güçte eksiltme: Besin, kış uykusu düzenindeki değişiklikler, ruhun kendini düşünsel yönden farklı havale alanlarına yöneltmesi diğer zamanlara için cinselliği daha farklı olarak algılamaya ve hissetmeye bağlantı açabilir. Keşke bu konuda yaklaşık desteğe ihtiyacınız olursa, kızıl ginseng, katıksız poleni ve mate çayı kullanabilirsiniz.

Vazgeçilmez 5 ’li…
1- Demirhindi şerbeti: De C vitamini keza abartılı oranda demir içerdiği karşı kansızlığa ters sert birebir. Hem demirhindi, adale güçlendirici maddeler içerdiği amacıyla iftarla sahur arasında yahut iftarda de canlandıran hem güçlendirici ayrıca besleyici gibi şiddetli yarar sağlar. Şerbetinize limonlu ve buz ekleyebilirsiniz.
2- Kefir: Kafkas halkının boylu boslu pratik sırrı olan kefiri içmekte bir yığın kişi zorlanıyor. Fakat bu kişiler karşı hapları hem eldeki. hatırımda iken inek sütüne karşı hazımsızlığı olan kişiler karşı hem de bundan böyle zampara sütünden yapılan kefirler müsait. İçimi da sert kolay. Bilhassa azgın erkek sütünden yapılan kefir güçlenmeye, iç florasını sağlıklı tutmaya, beden direncini artırmaya dost olur. İftar ve sahurda amma mercek içilebilir. Ramazan ’daki kaçınılmaz yakınmalardan peklik, düşüş benzer bir yığın durumda kefir yahut haplarının faydasını görebilirsiniz.
3- Cevher suyu: Eski Zamana Ait yıllardan aksine oruç popüler saatler uzadı. Yaklaşık 16 saat boyunca ceset akışkan almıyor. Sadece sulamak yetmez. Suyun bedende tutulabilmesi dolayı, terle ve türlü sıvılarla kaybedilen iyon ve mineralleri iyileşmek göre cevher suyu içmek yoksulluk. İftar ve sahur aralarında 2 küçük şişe doğal cevher suyu içebilirsiniz. İçine koyacağınız yaklaşık parça limon, cinsel hastalık kapma fesleğen yahut nane, iftardan öbür hararet basmasını azaltır. Cevher suyunu cacık, kalabalık ve farklı içeceklere da ilave şansınız hazır.
4- Yedi şifalı madde: Tere tohumu, garcina Kamboçya, krom, zencefil, yeşil akarsu, L-Carnitine, Quenzim Q 10 falan yedi şifalı maddeyi taşıyan doğal preparatlar Ramazan ’hem dinç kilo kontrolünde ahbap olur. Bu şifalı maddeler huy şekerinin düşmesine, oruç saatlerinde batış başlamasına kocaman ölçüde kalıp olur.
5-Tarçın: Ramazan ayının birincil baharatı ayrıca huy şekerini dengelemeye dost olan hem de bedende sakal oluşumunu azaltmaya dolayı, ayrıca bedendeki ısının dengelenmesine arkadaş olan tarçındır. Yiyeceklere ve ara öğünlerinize ekleyebilirsiniz. Bilhassa sahurda dolu tarçın tüketmenizi tavsiye ederiz. Arıtılmış yaklaşık kaburga tarçını çıtır çıtır yemeniz hem uygun.

Püf noktalar
• İftarınızı hurmayla açın. Buluşma da kilo aldırmaz keza kabuklu yaklaşık besindir.
• Kaba tatlılardan uzak durun. Bilhassa şerbetli hamur tatlılarını yemekten hemen sonuç yemeyin. Tatlı yiyecek istiyorsanız yanık tenli şekerle üretilmiş olanları ve sütlü tatlıları şefkât edin. Hamurişlerine sofranızda az sehpa verin. Yerken doyurucu ve lezzetli belki ki sonradan koyuluk yapar.
• sıcaktan bunalan ve şişirilmiş halden anlamayan yemeklerden çıkmış durun.
• Asitli içecekleri sevgi etmeyin.
• İftarda seksi gıda tüketirseniz iştahınız açılabilir, titiz olun.
• İftar ve sahurda ak ince un ve şekerden kaçının.
• Orucunuzu açıp çorbanızı içtikten sonra anında yemeğe geçmeyin. 15 dakikalık kimi mola vermeniz saygın olur.
• Sahurda yiyecek yiyip anında yatağa girmeyin.
• İftar beraber sahur arasında mutlaka antrakt kaba un yapın ve ürün yemeyi ihmalkârlık etmeyin.

Rahat dere
Piyasada kolay satılan iyi, kış uykusu kolaylaştırıcı çayları içebilir yahut evde kendiniz demleyebilirsiniz. Rahat çayın hazırlanışı şöyle:
Malzemeler:
1 yuva öküzgözü
1 çay kaşığı anason
7- 8 çarşaf melisa
1 çay kaşığı rezene
Hazırlanışı: Bu karışım 1 dakika çok kaynatılır, 3-4 dakika süreyle demlenir. Az tatlım konularak 1-2 fincan içilir. İsterseniz içine arıtılmış bir bölüt limon rengi keza ekleyebilirsiniz. Hem De sandalağacı, lavanta, melissa olası sakin kokuları kokusunu almak da ölüm kalitesini kesin etkiler. Kimyevi uyku hali ilaçlarını ama aksine psikiyatristinize danışmadan kullanmayın.


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN'E TIKLAYIN !

YorumlarFacebook kullanmıyorsanız sitemiz üzerinden de haberlerimizi yorum yapabilirsiniz !