SUSUZLUĞU AZALTIN

20 Temmuz 2015 |75 views Okunma | Sağlık

Ramazan cana yakın yaz günlerine denk geldi ve 16 saatten pozitif amma devir oruç tutulması zira gıda üstünde bazı kurallara daha çok dikkatli olmak gerekiyor. Uzmanlar oruç tutanların  saygın beslenmelerini ve yeterli, besleyen gıdalardan çok almalarını öneriyor. kilo almak istemeyenlerin daha alçak şu 3 öneriyi uygulamaları bağımsız olacaktır .
1 ) Dolu karnma ballı yemeyin .
2 )İftardan 2-3 saat sonuç mutlaka iyi yaklaşık mola yemek yapın .
3 ) Yedikleriniz kadar içtiklerinize hem de dikkat edin . İftar beraber sahur aralarında dolu maden suyu , fidan çayı tüketin.

Hem De , vücudu hayat vermek , harareti azaltıp susuzluğa tıkamak için keza şu baharatları kullanabilirsiniz
1 ) Yasemin çayı: Serinletir , ferahlatır , hazmettirir .
2 ) Nane: Çorak yoksa işlenmemiş ayırma etmez . Hep koşulda ferahlık verir .
3 ) Kişniş: Ülkemizde kadar sevgi edilmeyen bazı baharatlar olmasına gerçi , Ortadoğu ve Uzakdoğu mutfağında bile modern Batılı mutfaklarında hem koyu kullanılır . Edebiyat bilhassa tercih edilmesinde menfaat olan şifalı , canlandırıcı bir baharattır .
4 ) Gül suyu: İçtiğiniz soğuk suların fazla 34 damla gülsuyu koyarsanız cana yakın etkisini azaltırsınız ve ferahlarsınız.
5 ) Dereotu: Fazla biraz limon rengi sıkıp yendiğinde canlandırıcı , dinçleştirici ve susuzluğu azaltıcı bazı efekt gösterir.
6 ) Limonlu: Arkadaşça etkisini dengede tutmak , tazeleşmek ve C vitamini açısından kaba faydalıdır .
7 ) Kiraz: O dakika kalınlık balıketi ve zayıf zamanı . Kaba yoğunluk bastığında soğuk kompostosu veya dondurması para biriktiren kimse olabilir . Yoksa buzluğa atarak dondurduğuz vişneleri emerek şiddetli istek hissinizi azaltabilirsiniz .
8 ) Demir Peroksit: Sıcaklarda yararlıdır . Canlandırıcı ve punch vericidir .
9 ) Zerde çal: Rahatlatır . Sert terleyenlerde , ciğer yağlanması olanlarda normalde içki alıp , Ramazan aymda tüketmeyenlere yararlıdir . Şifalı , ferahlatıcı ve terlemeyi düşüren yaklaşık baharattır .
10 ) Demirhindi şerbeti :Bu şerbet etkilenmeme sistemini güçlendirir. Kansızlığa muhalif ağır yararlıdır. Uzun oranda demir ve C vitaminini amma arada içerir. Demir emilimini artırır. Özellikle al eti kasılmış yiyenlerde Ramazan ‘ hem halsizlik, saç dökülmesi, kansızlık, titreme aynı sorunları azaltır, susuzluğu giderip çıtçıt verir ve ferahlatır.

Çarpıcılık basıyorsa ve kilo alıyorsanız
Ramazan ayında kasılmış yiyor başka kilo alıyorsanız, yapı şekeriniz yükseliyorsa ve iftar sofrasından kalktığınızda koyuluk basıyorsa, bunun nedeni içtikleriniz ve onlardan aldığınız kaloriler olabilir. Yediğiniz yemeğe dikkat edebilirsiniz. Oysa gıdalardan almadığınız kaloriyi içeri vitamin, antioksidan, protein ve mineral karşıtı içeceklerden alabilirsiniz.

Ramazan ‘ hem kilo aldıran içeceklere bilgi edin. Şeker Gibi meşrubatlar ve asitli içecekler, allah vergisi gayri ya da kompliman takvime eklenen hazır ibne sularından ( Para eklenmemiş sonuç suları farklıdır ), şişko süt ürünlerinden ( yayık ayranı, kefir, tombul yoğurttan hazırlanan cacık, kremalı ve tatlı söz eklenmiş hazırlıklı kahve türleri ) tatlım katılarak içilen bütün çeşit çeşit sıcak içecekten kapalı durun. Unutmadan, ” Evde yaptım, boğuk ” için düşündüğünüz kaba şeker konularak hazır şerbetler, kompostolar ve hoşaflar de sizi şişmanlatabilir.


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN'E TIKLAYIN !

YorumlarFacebook kullanmıyorsanız sitemiz üzerinden de haberlerimizi yorum yapabilirsiniz !