TÜRKLERİN İSLAM’I KABUL ETME EDİŞ SEBEBLERİ

12 Temmuz 2015 |116 views Okunma | Burclar, Haber


TÜRKLERİN İSLAM ’I KABUL EDİŞ SEBEBLERİ

Türkler tarihlerinde ve yaradılışlarından kaynaklı yeniliklere hafif dip uydurmaları İslam dininde mantıklı biraz inanç olması, hafifçe benimsemelerine ve dinsel inanış olarak alma yazar İslam dinin bayraktarlığını  ve yayılmasında önemli katkıları olmuştur. Kura da hem de 5 ayetle Türklerden bahsedilmiştir. Bu kabulleniş rastlantı olmadığı ve Allah ’ın ayetlerde bildirdiği bir millet oluşu dünya üzerinden yayılması ve engellenilmez amma cihan devleti olup 600 yıl İslamiyet göre çalışmışlardır.

Türkler ve islamiyet

TÜRKLERİN İSLAM ’I ALMA EDİŞ

1- Mutluluk Ilah dininin îslamiyete yakın kaidelere usta olması, Türklerdeki eşsiz ve belirtme edilemez Ilah inancının İslam ’da Allah inancıyla tekdüzelik göstermesi.

2- Türklerde cihangirlik temayülünün İslam ’hem de cihad anlayışıyla esas olması.

3- İki inancın temelinde hem de tembelliğin yok, mücadelenin ana olması.

4- Türklerin cennete, cehenneme, ruhların bekasına inanmalarının, Tanrısal Konum ’ya ve ilahi saydıkları şeylere kurban kesmelerinin İslam ’de daha düzenli gibi aynüık göstermesi.

5- Soy medenilik dahilinde ölüye saygının, hakkında iyi konuşmanın hep iki inançda da aktüel oluşu.

6- Türklerde insanların eşitliğinin ve erkek haklarına saygının adet gereği oluşuyla, İslam ’hem de uşak hakkının ve özbeöz müslümanların kardeşliğinin monotonluk göstermesi.

7- Türklerin Cihan Hakimiyeti Gayesinin sırf ulusal avantaj amacıyla yok, beşeriyet namına, onun bekası ve papazlık makamı hakkı adma oluşu ile İslam ’ın bütün insanlığın kurtuluşu için inmiş olması.

8- Türklerde kadmm altın gibi mevkiye ve belirli hukuka kaptan oluşu beraber İslam ’hem de dişi ’m annelik ve Sema ifadeleri ile altın sarısı oluşu.

9- İslam ’m tüm türlü fikri cereyana hazır davranması, öbür felsefik görüşlerin rahatlıkla tartışılmasına ruhsat etmesi; yani İslam ’la aynı -siz görüşlerin ve onları yaşayanların yaşam hakkının elinden alınmayışı gerçeği.

10- Türklerde vatanın, rahat bir şekilde yaşadıkları, bayraklarının dalgalandığı, devletlerinin kurulu olduğu ayak oluşu, “Her Evren Turan Ola Türk Ola” anlayışına efendi olmaları beraber İslam dinin belli coğrafyaya ve belirtilen insanlara inmemiş olması ve müslümanların gidebildiği, dinin rahat bir şekilde yaşayabildiği yerin müslümanm vatam olabileceği fikrinin monotonluk göstermesi.

11- Türklerde zinanın, hırsızlığını, hainliğin, yalancılığın, fitne ve fesatın büyük kusur sayılması birlikte İslam ’ayrıca bu ve benzeri şeylerin iri yarı kabahat sayılması.

12- Türklerde kesin mülkiyetin olması, insanlarm haklı yollardan mal ve idare hakkına usta olması beraber İslam ’keza bu sistemin daha uyumlu şekilde aktüel olması, insanlarm çalışıp mal sahibi olmalarımn teşvik edilmesi.

13- Ayrıca Türklerde ayrıca İslam ’ayrıca ataya saygının en alt seviyede kaideleşmişcesine güncel olması.

14- Türk töresinde ve İslam ’hem de emeğe hayranlık gösterilmesi, onun karşılığının yenmesi, belli ve akla uygun şekilde besin ve eskime adabınm olması.

15- Türklerde “Yoksun halkımı doyurdum, çıplak halkımı giydirdim” ifadesiyle mana bulan toplumculuk anlayışına yanıt, İslam ’ayrıca zekat ve felâket müesseseleriyle fakiri akılda tutma ve gözcü anlayışının monotonluk gösterilmesi

 


ANINDA HABER İÇİN BEĞEN'E TIKLAYIN !

YorumlarFacebook kullanmıyorsanız sitemiz üzerinden de haberlerimizi yorum yapabilirsiniz !